Bílý moment

Napsal :Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

Před časem jsem dostal tenhle ohlas:

Slyšel jste někdy o ruské termínu bílý okamžik ? Tak se říká okamžiku kdy vítěz přebírá hru od poraženého. Nemusí to být nutně závěrečný hod, ale hod který rozhodl o výsledku. To je ten strašlivý moment, ve kterém je psychika jednoho ze závodníků totálně v troskách a veškeré naděje směřují k bodu kdy je výsledek už nezvratitelný. V Americe tomu říkáme Být v zóně. Rád bych slyšel váš názor a samozřejmě nějaké techniky ke zvládnutí tohoto stavu bych uvítal.

S pozdravem

Jason Davenport

Za prvé díky Jasonovi za tuto skvělou myšlenku.

Jak Jason napsal, bílý okamžik může nastat v rozličných situacích zápasu. Ačkoli, daleko častěji to může být blíže ke konci zápasu, může to nastat i velmi záhy po zahájení zápasu. 180, 140 nebo podobné pěkné zásahy v rozhodujícím nebo soupeřem neočekávaném okamžiku můžou podlomit soupeřovu jistotu.

Neexistuje samozřejmě obecné pravidlo jak takové výherní situace dosáhnout, možná výjma toho, hrát naprosto skvěle. Samozřejmě to také závisí na duševní síle soupeře. Situace ve které duševně slabý hráč rezignuje nemusí mít žádný vliv na soupeře duševně silnějšího. Strategie jak získat výhodu ze znalosti situace bílého okamžiku je uvědomit si jej. Myslete na hru. Kdy jste mysleli na to, že je to ztracený, během vašich posledních prohraných zápasů? Zapamatujte si tu situaci. Nebyla tam ještě šance vyhrát ? Malá, jistě, ale vy jste v ní nevěřili, protože vás zasáhla horečka bílého okamžiku.

Jasně, vedoucí hráči zdvihnou sebedůvěru v takové situaci, zlepší své zásahy a vaše situace se zhorší. Ale cítí, že jistota může zmizet v nějaké líné hře a to je šance pro vás. Nepřestávejte bojovat, nic neztratíte, zkuste s nimi udržet krok, a jakmile chybují vezmete šanci vrátit se do hry.

Na druhé straně, když je bílí moment na vaší straně, vyvarujte se ztráty koncentrace. Může to vypadat, že psychika vašeho soupeře je v troskách, ale nevěřte tomu. Situace se může rapidně změnit, jakmile to soupeřovi dovolíte a zápas může mít rázem víc bílých okamžiků !

Je možné si vybudovat dobrý cit pro rozhodující situace v zápasech, zvlášť proti soupeřům se kterými hrajete často nebo je často sledujete hrát. Jestliže je znáte, víte v jakých situacích ztrácí jistotu. Jakmile je máte v takové situaci, můžete se extrémně soustředit a strefit se tak aby jste jej zlomili.

Aby jste natrénovali tuhle záležitost, musíte shlédnou co nejvíce zápasů. Od expertů až po začátečníky. Zkuste předvídat rozhodující hody a analyzovat rytmus zápasů. Naučíte se více o hře , zostříte si uvědomění a pokud budete zviditelňovat tyto situace s pokusy o extrémní soustředění v těchto klíčových bodech, určitě zlepšíte svou výkonnost.

Napsat komentář