Boj s napětím

Napsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

Hráči si často stěžují na veliké napětí v rozhodujících okažicích zápasu, že dík němu nebyli schopni vytěžit z vyložené šance, nebo alespoň zabojovat. Všichni jistě dobře znáte ty hrozné chvíle, kdy máte v rozhodujícím legu krásnej double 16, v ruce tři šipky a musíte zavřít jinak prohrajete.

V takové chvíli přijde na scénu nervozita. Ruce se vám třesou, kolena povolují jako máslo na slunci a vy prosíte BOHA či BUDHU, aby vaše šipka zasáhla. Jenže bůh je zrovna na snídani, budha medituje nebo co, a vy minete. Váš soupeř nastoupí s úsměvem na tváři a zavře 60 na dvě šipky. Později přemýšlíte co se to s vámi dělo. Kdyby jste byli v pohodě, jako předešlé legy, museli by jste strefit ten double 16 skoro poslepu. Zatracený nervy řeknete si a máte naprostou pravdu. Za to všechno může myšlení !

Jakmile jdete k terči s myšlenkou, že se musíte strefit jinak prohrajete, máte velkou šanci, že se nestrefíte. Je to tak jednoduché a tak těžké: Nemyslet na vítězství ani na prohru. Pouze myslet na HRU ! Když se já dostanu do rozhodujícího okamžiku hry, potichu si říkám, prostě hraj. Zbytečně se nerozptylujte myšlením na prohru. Prostě vyškrtněte toto slovo z vašeho slovníku. Ke hře ho nepotřebujete. Naučte se ovládat svoje myšlení. Kdykoli přijdete na negativní myšlenky během zápasu, dopřejte si duševní odpočinek a řekněte si DOST ! Zdvyhněte ramena, nadechněte se a postavte se na čáru, koncentrováni jen na jedinou myšlenku, hraj ! To stačí ve většině situací, kdy cítíte napětí.

Ale někdy se vám ruce chvět nepřestávají a vy nejste schopni zaostřit na terč. Když už je situace tak špatná, mám pro vás jednoduché relaxační cvičení. Vyžaduje jen trochu tréninku. Říkám mu „ticho prosím“. Věnujte deset minut, tak často jak jen můžete, nejlépe denně, nejméně však jednou týdně, sedněte si a relaxujte. Stiskněte jednou rukou palec druhé. Myslete na nějaké příjemné místo. Může to být třeba nějaké pláž v tropech, kde se válíte s krásnou kočkou, nebo křeslo vašeho obýváku, prostě na cokoliv, co shledáte příjemným a při čem se vám dobře odpočívá. Pokud možno setrvejte s touto myšlenkou alespoň pět až deset minut. Pokud budete toto cvičení provádět pravidelně a poctivě, pak vám bude stačit, během vypjaté situace jen stisknout palec ruky a napětí bude pryč.

Napsat komentář