Duševní občerstvení

Napsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

Někdy se stává, že věci nejdou jak by měli, že hrajeme hůř než víme že můžeme hrát. Jakmile zjistíte, že je duševně něco v nepořádku, je ten pravá čas přepnout na výstrahu. V této kapitole vám chci poradit, jak se z takové situace dostat ( i s pěkným příkladem na závěr ).

Hlavním důvodem, proč prohráváte duševně je málo energie a negativní či nezvyklé ( nekoncentrované ) myšlenky. Zatím co duševně slabí hráči s tím mnoho nenadělají, prostě proto, že nevědí o existenci obrany, ostatní hráči mají nějaký seznam věcí, na které se v takové chvíli soustředit a případně je je změnit, pokud je to nutné.

Takže, kdykoli vás potkají trable během zápasu, projděte si tento seznam:

  1. Překontrolujte váš energetický stav ( Jestliže nevíte co znamená tenhle termín ve sportovní psychologii, přečtěte si nejprve článek Hra ducha III – Energie ) Pro mne je to nejdůležitější kapitola. Zkontrolujte váš energetický stav takto:
    • Bavíte se? Užíváte si ten zápas? Jestli je odpověď ano, váš energetický stav je skvělý, jestli zní odpověď ne pak –
    • Cítíte se unavený nebo na dně ? Pak máte vemi málo energie. Napněte všechno úsilí ke zvýšení její úrovně.
    • Máte negativní myšlenky, jste podrážděni nebo dokonce vytočeni? Máte vysokou negativní energii. Musíte se pokusit o přechod k energii pozitivní. Řekněte dost negativním myšlenkám, hrajete přece hru, kterou máte rádi, nebo ne?
  2. Překontrolujte stav vaší nervozity Jste nervozní, třesou se vám nohy a ruce ? Jestliže odpověď zní ano, použijte relaxační techniku „Ticho prosím“ popsanou v kapitole „Hra ducha I“.
  3. Máte negativní myšlenky nebo se bojíte prohry přestože váš energetický stav je v pohodě ? Řekněte si dost jakmile narazíte na negativní myšlenky. Zkuste si říkat potichu pro sebe „Bavím se, všechno je v pohodě, jsem dobrej, vím jak se to dělá a jdu na to“. Tento druh sebepřesvědčování zvrátí vaše negativní myšlenky v pozitivní.
  4. Překonrolujte si svou uvědomnělost Máte věci pod kontrolou nebo vás dění vyvádí z míry ? To je dúležité pro předvídavost, a pro uvědomování si svého duševního stavu. Jen, jestliže víte co děláte, budete schopni se bránit věcem které nejdou tak jak by měli jít !
  5. Zkontrolujte svou koncentraci Jste otráveni z tech hloupejch řečí co vedou ti chlapci za vámi ? Nebo přemýšlíte, třeba kam půjdete na večeři po turnaji ? Plně koncentrovaný hráč nikdy nemůže vědomě slyšet jak diváci mluví a neměl by nikdy přemýšlet nad ničím jiným. Kdykoli zjistím, že se cítím být rušen okolím, vzpomenu si na světového hráče kulečníku Blomdahla. Toho se po vyhraném finále zeptal jeden reportér, jestli ho někdy vyrušuje hlasitý potlesk. On odpověděl, “ Potlesk? Nějaký byl? „.

Těchto pět bodů je až dost na rychlou duševní vzpruhu během zápasu. Obzvlášť mám rád onu citaci Blomdahla, protože udržení koncentrace se zdá být choulostivá i pro nejlepší sportovce. Jaké rušivé myšlenky můžou někteří lidé během zápasu sužovat, nejlépe dokládá anekdota o bývalém šachovém velmistru Mikhaelu Talovi. Jednou během šachové partie uvažoval o obětování koně a hned se upamatoval na ruskou píseň o hrochovi padajícím do močálu. Pokoušel se vymyslet něco, jak to ubohé zvíře zachránit, ale na nic nemohl přijít. Nakonec, zničen neschopností zvíře zachránit, intuitivně obětoval toho koně. Druhý den psali v novinách, “ … za toho stavu, měl Tal dobrý nápad, obětovat koně ….“

Takže, kdykoli objevím hrocha, nebo nějakou jinou příšeru v mé mysli během šipkového zápasu, myslím na Blomdahla a Tala a ptám se poctivě sám sebe: Jsou tu nějaké ? Všechny musí zmizet !

Napsat komentář