Jak stát u terče

Napsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Petr Zelenka 1999 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

Jen jeden je ten správný

Existuje pouze jeden jediný způsob postoje, který splňuje všechny požadavky házení šipek:

Pravou nohou dopředu (pro levoruké šipkaře samozřejmě levou). K tomu dojdeme, pokud se podíváme na mířící pozici. Když zamíříme, dáme cíl, šipku a oko do jedné roviny. Při hodu bychom se měli pokusit dostat náš tří pákový systém do dvourozměrného prostoru. To sníží pravděpodobnost chyby eliminováním pohybů ruky do stran. Potom je již lehké odhadnout, že postojem rovně vpřed (nebo dokonce opačnou nohou dopředu) bychom si příliš nepomohli. Možná by to bylo více pohodlné, ale používat ho v žádném případě nemůžeme.

V optimálním postoji svírají ramena a terč pravý úhel a stejně tak i přední noha se zadní. Většina hráčů to ale shledává maximálně nepohodlné a téměř nemožné. Proto je zde kompromis.

Úhel ramen - Tento úhel určuje celý postoj. Měli byste se přiblížit co nejvíce pravému úhlu, ale ne s absolutním obětováním vašeho pohodlí. Vhodný úhel se nachází někde mezi 50° a 80°. Přesná hodnota je věcí osobní volby.

Úhel nohou - Ten je jednoduše odvozen od úhlu ramen, jinak byste spadli na zem. Bum !

Rovnováha - Během každé části hodu musíte být v perfektní rovnováze. To bude obtížné pro začátečníky a bude je to nutit začínat s menším úhlem a bez většího naklonění dopředu.

Rozložení váhy - Vaše váha bude z větší části spočívat na přední noze (noha postoje), zatímco ale na vaši zadní noze (noha rovnováhy) bude spočívat stále dostatek váhy, aby byla schopna udržet rovnováhu. Pamatujte, nezáleží na tom, jak přesné rozložení váhy zvolíte, ale postoj musí být vždy skálopevný. Nezvedejte zadní a nepérujte na vaší přední noze, ta musí vždy zůstat pevně na zemi.

Předklonění vpřed - Čím více se předkloníte, tím blíže budete k terči (to je přece to, proč to děláme, ne?!), ale zároveň fyzicky náročnější a nestabilní bude váš hod. Pokud se budete předklánět příliš, budete mít jistě brzy problémy se zády, zvláště když ho zkombinujete s ostrým přetáčením kyčle. Aby jste si udrželi zdraví, používejte předklonění vždy s rozumem. Většina profíků si našla svůj kompromis, a to byste měli udělat i vy. Pro radu se obra?te na Boba Andersona ohledně jeho operace zad.

Rovnováha - Odpovědnost za ní má vaše zadní noha. Její zvedání během hodu se nikdy nedoporučuje, ačkoliv to dělá i několik profíků. Ale tito hráči mají rovnováhu již tak zažitou, že vás porazí i s pouze jednou nohou na zemi. Znova, "neskákejte", když házíte - "jedna noha na zemi" není pravidlo pouze billiardu. Velmi doporučované je také nemít zadní nohu na zemi celou (to je vhodné pouze pro začátečníky). Dotýkat země by se měly pouze špičky bot.

Torzo - Váš postoj musí garantovat, že se tělo během hodu nepohne. Vzpomeňte si na zafixovaný ramenní kloub z první kapitoly. Nevyklenujte záda, udržujte páteř rovně. Vaše tělo musí být napjaté, ale ruka musí zůstat uvolněná.

Závěrem, postoj je nejméně obtížnou, ale velmi důležitou věcí. Hlavně nezačínejte s postojem rovně vpřed s oběma nohami na házecí čáře. To by narušilo všechny ostatní technické nezbytnosti a dříve nebo pozdějí byste s ním začali bojovat.

Tady můžete vidět můj postoj během hodu. Skoro všechna váha spočívá na pravé postojové noze zatímco levá rovnovážná noha pouze udržuje balanc. Pomyslná čára vztyčená z pravé nohy směrem k levé by měla svírat pravý úhel se startovní čarou. Jinými slovy, nohy by měli být téměř zákrytu při pohledu od terče. Tento úhel je velice důležitý. Pokud v takovém postoji ztrácíte balanc, měli by jste na tom zapracovat a takový postoj natrénovat. Bude to mnohem užitečnější, než používat odlišný postoj.

Můžete si všimnout, že já osobně preferuji, když pravá noha svírá se startovní čarou správný úhel ( a že rád nosím zaprášené boty ). Nezáleží příliš na tom jestli při vašem postoji svírá bota přední nohy pravý úhel se startovní čarou nebo je paralelně, obojí je možné.

Taky musím poznamenat, že není nutné nosit kalhoty takto zmačkané, jako mam já.

2 komentáře u „Jak stát u terče“

 1. Dobrý den chtěl bych se zeptat vždy po šipkách ( ligy , turnaj , trénink) mně vždy velmi bolí práva ruka a nevím proč 🙁 podle fizioterapeuta jsem ok . Nějaká rada ?

  Odpovědět
  • Trvá to pořád?
   Já si myslím, že trénuješ, hraješ – ať už ligu, nebo turnaj, málo…
   Tvoje ruka není zvyklá na nějakou větší zátěž, proto tě bolí….

   Mě se to stává když třeba dva týdny nesáhnu na šipky – potom po turnaji (třeba na tři vítězné) už třeba po třech zápasech jsem dost „zničené“…
   Ale další týden – po „náročném“ turnaji?? a po třeba dvou nebo třech trénincích (cca 1,5 -2 hodiny) jsem další týden po turnaji dá se říci úplně v pohodě…

   Odpovědět

Napsat komentář