Něco o energii

Napsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

Zaprvé si zapamatujte jednu věc: Když budeme mluvit o energii budeme vždy mít na mysli také motivaci ! Vysoce motivovaný hráč shledá velice obtížné hrát na vysoké energetické úrovni.

Co je energie ? Je to převážně o tom jak se cítíte během hry a jak zvládáte situaci. Koncentrovaní a uvědomělí hráči hrají ve vysoké energetické úrovni. Hráči kteří nevěnují příliš pozornosti tomu co se děje hrají jsou v nízké energetické úrovni. Ve sportovní psychologii je energie také definována negativním - pozitivním prostředím. Proto tedy váš energetický stav může být popsán čtyřmi způsoby: Vysoce pozitivní (A), Vysoce negativní (B), nízce pozitivní (C) a nízce negativní (D). Tyto čtyři "sektory" jsou rozloženy v diagramu na obrázku dole. Smajlíci vám ukazují jak se cítíte v tom kterém energetickém stavu.

Vysoká a nízká :

Pochopení rozdílu mezi vysokou a nízkou energií je relativně jednoduchý. Hráč s nízkou úrovní energie nemá příliš velký zájem o výsledek utkání. Možná máte zkušenost s takovou situací, když jste neměli moc velkou motivaci, byli jste unavení nebo znudění. Vysoká energie znamená vysokou koncentraci, zájem o hru a samozřejmě vysokou motivaci.

Pozitivní a negativní :

Negativní energije je trošiku složitější na pochopení. Ta nastává ve chvíli kdy absolutně chcete vyhrát a opravdu usilovně se o to snažíte. Nemáte ze hry zábavu, je to jako snažit se pracovat tvrdě, bojovat se vším kolem. Je to druh "Thomas Muster Game" když to porovnáme s tenisem. Vysoká pozitivní energie je typická pro Andre Agassiho, když máte radost ze hry, vše jde snadněji. Mnoho koncentrace a zaujetí, jistě ale s lehkostí. Mnoho sportovců popisuje tuto pozitivní energii prostě jako zábavu během hry. Milujete šipky, rádi soutěžíte, dokonce i když jde o tuhý boj. Důležité na celé věci jsou ty tři typy energií ( B-D ) ovlivňující vaší hru, dovolující vám využít jen část vašich schopností. Podívejme se na ty typy jednotlivě.

Typ D, nízká negativní energie :

Toto je jistě nejhorší případ co se může přihodit. Okamžitě se pokuste zdvihnout svou energii. Špatná koncentrace, špatné myšlenky. V této energetické úrovni nemůžete využít více jak 50 až 60 procent vašich schopností pro hru.

Typ C, nízká pozitivní energie :

Skoro stejné jako u typu D, ale jste v lepší situaci pro zlepšení stavu na optimální typ A.

Typ B, vysoká negativní energie:

Druhý nejlepší energetický stav. Vysoká koncentrace, ale velmi negativní myšlení. Normálně kombinované s napětím. Většina hráčů může dosáhnout až 80 procentního využití svých schopností.

Typ A, vysoká pozitivní energie :

Nejlepší energetický stav. Může být popsán takto, "máte radost z toho co děláte". Stoprocentní využití schopností je dosažitelné.

Přechod z jednoho energetického stavu do druhého

Z nízkého do vysokého

Zkuste se více soustředit. Zkuste se pobavit. Neradi hrajete šipky ? Jsem si jistý že je milujete, jinak by jste tu přece nebyli.

Z negativní na pozitivní

To může být těžší, ale je to možné. Zkuste ovládnout negativní myšlenky. Není zábavné prostě jenom hrát šipky ? Podívejte se do článku o napětí, mohl by vám pomoci. Negativní energie často přichází když se hra nevyvíjí zrovna ve váš prospěch. Dobří hráči zvládají zůstat v pozitivním energetickém stavu, nezávisle na tom jak se hra vyvíjí. Jestliže se zlobíte, že vaše hra je trochu ( nebo hodně ) špatná, zkuste se nějak povzbudit. Duševně silní hráči spatřují své chyby jako šanci ukázat svou sílu a přesto zvítězit. To je jeden z klíčových bodů sportovní psychologie a jediná cesta jak toho dosáhnout je hrát ve stavu vysoké pozitivní energie.

Napsat komentář