Pravděpodobnosti

Jak jsem již upozornil, vše kolem šipkové hry má co do činění s pravděpodobností. Když si zkoušíte nějaký způsob zakončení, jen vlastně zkoušíte najít největší pravděpodobnost k výhře. Důležitá je také pravděpodobnost, že soupeř zavře hru v příštím kole ! Tyto pravděpodobnosti můžete odhadnout, nebo je můžete dokonce vypočítat. Druhou variantou se zabývá právě má kniha.

Za prvé musíte zjistit rozptyl šipek hráče. Můžete to provést pomocí testu, ale na to by jste potřebovali velmi mnoho hodů, aby jste dosáli jisté spolehlivosti. Nebo to můžete provést čistě matematicky, jestliže znáte teorii pravděpodobnosti. Když chcete získat maximálně univerzální výsledky pro optimální hru, musíte pro rozptyl použít kružnice. Další cestou jak se dovědět pravděpodobnost strefení například double, je sledovat kolik šipek končí v singlu, kolik procent skončí ve vedlejším sektoru a tak dále. Tyto pravděpodobnosti musí být známy pro každý mířený bod, pro který chcete provádět výpočty.

Když jste nalezli odpovídající rozptyl šipek, jednoduše jej můžete posouvat kolem celého terče. Jestliže přesunete přesně stejný rozptyl do středu double, získáte procento pravděpodobnosti strefení tohoto double. Nutno upozornit, že počítač měl pro každý double, triple a single tři záměrné body.

Přirozeně musíte se stejným rozptylem počítat i pro střed.

2 komentáře u „Pravděpodobnosti“

 1. dobry den,mam prosbu.Syn je v osme tride sportovni zakladni skoly .po osmi letech to chce povesit na hrebik.Ale pokud to udela,preradi ho do jine tridy ,ale to zase nechce.Existuje neco jako ve fotbale treninky take u hrani sipek?Jamyslim ,ze ne…moc dekuji za odpoved.

  Odpovědět
  • Dobrý den,

   profesionální hráči šipek samozřejmě trénují velmi intenzivně. Největší hvězdy šipkového sportu mají své tréninkové programy.

   I někteří amatérští šipkaři pravidelně trénují ať již individuálně, nebo v rámci týmu, klubu.

   Šipky jsou u nás dostupné v podstatě pouze jako hospodský sport. Hrací místa pro ligu jsou prakticky výhradně po hospodách. Šipkový svaz organizuje týmové soutěže (ligu, ligový pohár družstev) i soutěže jednotlivců a dvojic s celoročním bodováním.

   Šipkám se tedy lze věnovat na vyšší úrovni, nejen jako kratochvíle k pivu. A pokud je to štěstí a v hospodě nejsou automaty, není tam ani věkové omezení, tedy se šipkami může začít i osmák 🙂

   Hodně štěstí synovi i Vám přeje tým
   Š. K. Figury

   Odpovědět

Napsat komentář