Představivost

– používejte svojí představivostNapsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

Chtěli by jste procvičit situace v zápase aby jste nebyli nikdy překvapení. Chtěli by jste změnit svojí techniku hodu ale vždy sklouznete ke staré, když začnete trénovat ? To jsou jen dvě věci které můžete zvládnout lépe, když se naučíte a budete používat duševní techniku znázorňování.

Základ této techniky zní jednoduše: Sedněte si do pohodlného křesla nebo si lehněte do postele, zavřete oči a představte si sami sebe v situaci, kterou chcete procvičit. To? vše. Možná si někdo teď říkáte že jsou v tom nějaké čáry nebo prostě blbost, ale buďte si jisti, že ne. A buďte se jisti, že většina sportovních hvězd používala a používá tuto techniku.

Ovšem, i vychytané věci se musí provádět správně, to znamená intenzivně a vědomě. Řekněme, že máte problém zavřít proti silnějšímu protivníkovi. Kdykoli máte šanci, jste zaskočeni a zkazíte to. Zkuste si tu situaci znázornit. Zavřete oči a představte si jak stojíte na čáře před terčem. Zkuste si představit tolik detailů, kolik dokážete. Slyšíte tichý ( nebo ne tak tichý ) hluk lidí kolem. Mimochodem, představujete si barevně nebo černobíle ? Zapněte barvy jestli je máte vypnuté. Cítíte váhu vaší ruky, cítíte šipku v ruce. Cítíte ten křídovitý odér kolem terče ( jen pro steelaře , pozn. překl. ) ? Čím více detailů si dokážete představit, tím lépe a tím více získáte z vaší osamělé znázorňovací seance. Nyní postupte ve vaší představě dál a zabijte ten double ! Strefili jste se ? Jestliže jste dobrým znázorňovačem, měli by jste stále mít problém se strefit. Jakmile strefíte vše ve vaší znázorňovací seanci, pravděpodobně si nepředstavujete dost intenzivně.

Jiný příklad: Pracujete na změně stylu hodu. Pamatujete si ten pocit vašich svalů, když jste jej poprvé zkusili ? Necítíte stále to přebytečné svalové napětí starého stylu ? Tuhle vzpomínku můžete využít ke znázorňování a k nalezení rozdílů. Dobří znázorňovači jsou schopni házet v představách a opravdu cítit ten hod. Jestliže jste schopni si představit pocit, kdy šipka letí správně a kdy špatně, můžete to znázornit, analyzovat rozdíl a to je mnohem častěji přesnější, než by jste byli schopni dosáhnout při tréninku na skutečném terči. To je velká výhoda, když jste dobří znázorňovači: jste schopni se ovládat a dokonce ovládat svoje reakce. Jestliže znáte pocit perfektního zásahu, můžete si jej vštípit během znázorňovací seance což vám pomůže zopakovat to během zápasu. Taková zpětná vazba je hlavním ziskem znázorňování. Samozřejmě často znázorňujete lépe než jste schopni zvládnout a použít.

Znázorňování je jako autogenní trénink. Mělo by být prováděno regulérně. Počet situací nebo pocitů, na kterých můžete pracovat pomocí znázorňování je téměř nekonečné.

Tady jsou jen některé:

  • Problém s obávaným soupeřem
  • Vypjaté situace
  • Problémy s technikou hodu
  • Nervozita
  • Špatné hrací podmínky
  • Příprava na soupeře kterého dobře znáte a často s ním hrajete
  • Příprava na soupeře kterého znáte ale nikdy jste s ním nehráli
  • Zbyl vám čas ale nemáte poblíž žádné šipky, můžete trénovat
  • Strach z koček ( jo to už není o šipkách 😉 )

A nakonec trochu z jiného soudku:

Jeden skvělý baletní sólista jménem Nureev, když dostal otázku, jestli mu nepřipadá smutné, že on sám nemůže nikdy vidět jeho skvělý tanec odpověděl, “ Ale já se vidím tančit „. Že by znázorňování ?!

Napsat komentář