Překvapení z vedení

Napsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

V některých hrách jste pozadu, v některých zas vpředu, to je obvyklá šipkařova situace. Obě situace mají své duševní následky. Velmi ovyklé jsou situace, kdy lepší hráči jsou ve vedení. To je normální situace na kterou jsou všichni zvyklí. Ve většině případů slabší hráč rezignuje během zápasu a vše je ztraceno. Obvykle je jednoduché poznat kdo je pozadu, pouhým sledováním chování. Takzvaní „zadní“ hráči sklánějí hlavu a ramena, obvykle kroutí hlavou nebo dokonce rýpají či reptají.

Ovšem, takto se chovají jen duševně slabí hráči.

V situacích kdy začínáte ztrácet je velmi důležité, věnovat se tomu, jak vypadáte navenek. Překontrolujte se podle toho co jsem psal v prvním odstavci, vypadáte jako poražený ? Pak taky obvykle jste. Vedoucí hráč přesně takové chování očekává. Zdvihněte hlavu, pozvedněte ramena a stoupněte si na čáru sebejistě. Nehleďte na vaše postavení v zápase, tvařte se protě jako vítěz. Váš soupeř rozpozná váš jistý výraz a pravděpodobně ( obzvláš? pokud je duševně slabší ) začne přemýšlet o tom, proč vypadáte jakoby jste byl vedoucím hráčem vy. A v tu chvíli máte šanci. Jakmile se vám podaří přimět soupeře, aby přemýšlel více než obvykle, může stratit svojí koncentraci. Samozdřejmě musíte taky

dobře zahrát, aby jste zvítězili, ale když vypadáte jako silný a sebejistý ( přestože se tak momentálně necítíte ), reálná síla a jistota se obvykle dostaví. Jestliže vypadáte jako šéf u terče, není neobvyklé, že se jím stanete.

To ovšem vyžaduje praxi. Takže, dbejte na to jak vypadáte během šipkových turnajů. Požádejte přátele aby vás sledovali během zápasů a na konci turnaje a? vám řeknou jaký z vás měli pocit. Po nějakém čase pro vás nebude tak těžké rozpoznat, jaký efekt má váš vzhled na soupeře a budete schopni jej správně ovládat.

Nyní se podíváme na situaci „neočekávaného vedení“. Představte si, že hrajete proti lepšímu soupeři. Z nějakého důvodu, se ale soupeři nedaří, nebo vy zrovna hrajete životní hru a dostali jste se do vedení. Ve většině případů se stane něco opravdu zvláštního: Slabší hráč momentálně vedoucí zápas znervózní a často zápas prohraje.

Co se stalo ? Každý nastupuje do zápasu s myšlenkou jak bude zápas probíhat. Je dobré být připraven na to, co se bude dít na terči v příštích minutách. Když jeden hraje proti silnějšímu soupeři, očekává tuhý boj a normálně to tak bývá. Ale někdy jdou věci lehčeji než očekáváme, a když taková situace nastane, jsme překvapeni a začínáme přemýšlet. „Jo! Co se to děje, já vedu ! Teďka mám šanci ! TEĎ BUDU MUSET ZABRAT!!“ A už jste v té nesprávné náladě „Musím, teď a nebo nikdy !!“ a jak tak nad tím přemýšlíte, dostáváte se pod tlak a dostaví se napětí a nervozita. Všichni víme, že nervozita a napětí jsou velmi nepříjemné a obvykle jsme schopni je rozpoznat. A v tom je právě ošidnost situace „neočekávaného vedení“. Jste tak šťastni a překvapeni vedením, že si nevšimnete vrůstajícího napětí. A to je právě ten důvod, proč tolik hráčů v takovém zápase prohraje.

Řešení: čekejte neočekávané. Před každým zápasem počítejte s tím, že může být lehčí než si myslíte. Jednou jsem hrál na Světovém šampionátu v Londýně a šel jsem na Johna Loewe. Situace byla příznivá, vedl jsem zápas. Ale co se stalo, John hrál strašně. A když říkám strašně tak myslím strašně, čtyřicet pětky, čtyřicet jedničky a podobně. Vedl jsem v prvním legu o dvě stě ! Zbývalo mi devět šipek na double ale nemohl jsem zavřít. Netřeba říkat, že jsem byl dost zmatený , a John zápas hladce vyhrál 2:0, 2:0. Přestože jsem znal tento fenomén z dřívějška, byla toto situace, kdy mi opravdu došlo jak důležitá je duševní stránka hry. ( aaach jo !)

Zejména nezkušení hráči bývají dost zmatení z takových situací. Obvykle hrají lépe pozadu, než když jsou ve vedení – prostě protože nezkušení hráči jsou více zvyklí být pozadu. Jenom sledujte přední talentované mladé hráče na turnajích, jsem si jistý, že shledáte má slova pravdivá. A nakonec si zapamatujte: Nehleďte příliš na jméno hráče. Teďka už vím, že dokonce i John Loewe občas hraje jako John Smith… .

Napsat komentář