Problém singlu

Napsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

Dovolte mi vzpomenout krátký příběh z jednoho mého zápasu, který si budu pamatovat do nejdelší smrti. V roce 1992 jsem se zúčastnil turnaje Austria Open kde jsem ve čtvrtfinále narazil na Roda Harringtona ( tehdejší světovou jedničku ). V prvním legu byl soupeř na double, já měl 57 a byl jsem na řadě. První šipka ( samozřejmě mířená na velký single 17 ) strefila krásný velký single 3. Dobrá dobrá, přiznávám, že jsem byl nervózní. Zbývalo mi 54 a musel jsem se rozhodnout co budu hrát abych druhou šipkou mohl zavřít. Vybral jsem si 18, maje na paměti, že kdybych chyboval a strefil čtyřku, mohl bych pořád poslední šipkou zkusit zavřít střed. Samozřejmě, že chyba na sedmnáctce narušila mojí jistotu a v takových situacích je celkem běžné, že se chyba opakuje a vy se ocitnete tváří v tvář středu s jednou šipkou v ruce. A, bingo, druhá šipka vlítla rovnou do čtyřky. Tak, teď střed, nejtěžší cíl na terči. Představte si kam šipka doletěla ? Přesně doprostřed …

Každý z nás má svou osobní šipkový historky, a tahle je moje oblíbená. Byl to jedinej co jsem v tom zápase vyhrál, ale bylo to tak nějak stylově. A vystihuje to nejlépe problém této kapitoly – proč je někdy těžší strefit přípravné singly než výběr dablů.

Zkusme analyzovat tu situaci popsanou výše: 57 na tři šipky – proti soupeři jako je Rod Harrington – prostě musíte zavřít. Situace vyžaduje jenom single abyste získali šanci zkusit double. Řekl jsem jenom single ? Single je v jakékoli situaci cíl který zkušený hráč musí strefit. Ono muset, klade na hráče enormní tlak. Můžete strefovat singly z 95% nebo ještě lépe, ale v takovéto situaci se to stává o mnoho těžší. Víte, že single je veliký, víte, že je to snadné jej strefit, a proto jej nemůžete minout protože se vám to povede jen zřídka kdy. Je to odlišná situace, než když máte 96 kdy potřebujete strefit alespoň jeden trojnásobek a víte že to není tak jednoduché – máte samozřejmě dobrou šanci jej strefit, ale nemusíte. Takže, minul jsem sedmnáct a rozhodl se hrát bezpečně na 18. Znovu single a znovu jsem se netrefil. Teďka třetí šipka na střed. Znovu musím strefit – ale počkat ! Musím strefit abych vyhrál leg, jo. Ale opravdu musím ? Ne, to je tak těžké. V tom je veliký rozdíl. Je těžké to zahrát, ale lehké si představit, prostě proto, že na rozdíl od singlu, každý včetně vás rozumí tomu, že můžete střed minout. Mohl bych přísahat, přestože je střed nejtěžším doublem, v této situaci po dvou nestrefených singlech, nemohl bych třetí šipkou strefit jakýkoli cíl na terči.

Nedoporučuji nikomu jít na střed protože je to možná jednodušší v představách. Strefení v této situaci byla pouze šance, ale k vysvětlení proč jsem po dvou chybách na singlech strefil střed.

Co chci říct je, že je mnohem větší tlak při přípravném singlu, a mnoho hráčů chybuje právě v této fázi, zatímco trojnásobky a dvojnásobky strefují lépe. Takže, co proti tomu můžeme dělat ?

Zaprvé, nepomůže vám žádné procvičování singlů. Jakmile máte nějaké zkušenosti s hrou ( a průměrně strefujete singly během tréninku nebo v nevypjatých situacích tak na 80 – 90 procent ) je tady jednoduché cvičení jak hru vylepšit. Problém je pouze psychologický.

Za druhé, jaké máme strategie proti tomuto problému singlu ? Jeden bezpečný tip je, jako vždy, znázorňování. Přečtěte si článek o znázorňovací technice, pokud jste jej ještě nečetli. Zkuste si znázornit situace, o kterých víte, že jste v nebezpečí minutí singlu. Pak ovládněte vaši nervozitu. Mnoho nepovedených singlů zapříčiňuje napětí ( podívejte se na článek o napětí ). A pak, velice důležité je ovládat myšlení ! Zkuste nepřemýšlet o tom, že se nestrefíte ( jak si můžete přečíst v mém příběhu, přemýšlel jsem o případné chybě na 18 a taky se to stalo ). Co se mne týče, vymyslel jsem si takový trik, jak se vyhnout přemýšlení o singlu: Když mířím na přípravný single, snažím se myslet jenom na double, který budu strefovat další šipkou. Takže jestliže mi zbývá 5, mířím a házím na 1 ale myslím jen na double 2. Singlu nepotřebují až tolik duševní pozornosti, protože jsou jednoduché, takže to je můj způsob jak se vyvarovat přemýšlení o chybách. Jestliže nepřemýšlím o singlu, nemůžu logicky přemýšlet nad chybou na něm. Tenhle trik jsem si vymyslel po tej hře s Haringtonem a celkem na mne zabírá.

Napsat komentář