Problém třetího kola

Napsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

Profesionálův leg 501 vypadá často takto: 100, 140, 100, dobrý ( skvělý ) pokus na zbývajících 161 , nebo skórují 140, 100, 140 a zbude jim 121. V každém případě, k zahrání skvělého legu je prostě nutností skórovat nejméně 100 na tři šipky.

Když hrajete a váš start je vynikající – 100 poprvé, 140 podruhé jste na 261, vzpomenete si na profíka, co dá další kilo a zavře na 12 šipek, nebo dokonce 140, aby měl lepší standard 121 na závěr. Nebo hodíte na začátek dvakrát 100 a od 301 máte šanci na zavření 12 šipkama přes 140 nebo 180, ale i slušná 100 ( nebo dokonce 60 ) by vás mohla stále udržet v dobrém kurzu k zavření na 15 nebo 18 šipek.

Zhluboka se nadechnete, stoupnete si na čáru před terč a hodíte s bídou 45 – &“%$!

Až přijdete na váš další turnaj nebo na ligu, sledujte hráče o kterých víte, že jsou poměrně dobří, ale k nejvyšším vrcholům jim ještě chybí trochu zkušeností. Sledujte legy, kde dobře zahájí v prvních dvou kolech a koukejte se, co přinese kolo třetí. Ve většině případů zjistíte, že ve třetím kole chybují.

Je to zajímavý fenomén, čím lépe zahájíte první dvě kola, tím horší je pak třetí kolo a větší pravděpodobnost, že méně zkušení hráči udělají chybu. Důvod je popsaný výše, je to matematika 501, uvidíte to opravdu v kriketu a v ostatních hrách. Co se stane je, že třetí kolo hráč hraje pod značným tlakem. Ne od soupeře ( který je většinou dost pozadu ), ale sám od sebe. Vidí totiž možnost zahrát skvělý leg, samozřejmě jej chce zahrát co nejlépe. Když hodíte první 100, ještě neuvažujete o dobře zahraném legu ( je to prostě jen dobrý start ), ale při druhém kilu, nebo kilu čtyřicet, se možnost zvyšuje a roste i tlak na vás ( říkáte si “ jo, mám šanci, teďka musím zabrat“; mimochodem tenhle problém je stejný jako problém se špatnými hody po 180 ).

Nejdůležitější v takové situaci je zůstat chladným. Jsem si jistý, že jste se s tím problémem již setkali, ale možná jste si ho nebyli vědomi, což je nejčastější (,ale měli by jste být, protože to je klíčová věc pro úspěšnou likvidaci tohoto problému ). Je to stejný problém, jako s každou vypjatou situací a jestli jste četli všechny články tak víte, jak bojovat proti tlaku ( jestli ne, přečtěte si o napětí ). Je to jako vždy záležitost správného myšlení. Vyžeňte z hlavy myšlenky na 12-tou nebo 15-tou šipku. Já vím, většina z vás nezavírá na 12 šipek tak často, mnoho z vás ještě takhle nezahrálo,ale nevěšte hlavu, dříve nebo později se do takové situace dostanete, když budete poctivě trénovat. Nepanikařte, když ta chvíle přijde, zůstaňte tak klidní jak to jen jde. Jakmile se setkáte s problémem třetího kola, uvažujte takto: soupeř je daleko za mnou ( obvykle je, jestliže není, typický problém třetího kola ani nepřijde, protože jste pod normálním tlakem soupeře a nemáte čas myslet na to kolikátou šipkou budete zavírat ) a já můžu hrát tenhle leg jako doma, když zahraju normální dobrý body. Koncentrujte se prostě na hru, ne na excelentní zavření. Neudělali jste nic jinak než obvykle v předešlých dvou kolech. Pak není důvod něco měnit. No, obyčejná 60-ka obvykle je změna, ale proč by jste měli hned panikařit. Další trik je hodit si poslední šipku na T19 když dvěma předešlýma strefíte single 20. Budete moci i tak zakončit skvělý leg s 97 body. Odchod od 60 může zredukovat váš tlak ( třetí šipka totiž nejčastěji končí v 1 nebo 5 když je mířená na 60 s přílišnou vervou ).

Problém třetího kola je také velmi vhodný pro znázorňovací cvičení ( znovu, jestliže jste ještě nikdy neslyšeli tenhle termín, čtěte článek představivost ). Zapamatujte si vaší zkušenost a pocit, když jste chybovali v této situaci a zapracujte na tom. Společně se znalostí jak redukovat napjaté situace v zápase, budete schopni stát se skvělými mistry třetího kola.

Napsat komentář