Šipkařské vybavení

Napsal : Karlheinz Zöchling 1998 Přeložil : Michal Weinfurtner 2002 Editoval : Michal Weinfurtner 2002 Převzato z : www.dartbase.com

V této části popíšu základní součásti šipkařského vybavení. Podíváme se na jednotlivé součásti vybavení podrobně, z jakých materiálů jsou vyrobeny a jaké přinášejí tyto materiály výhody a nevýhody. Také se zmíním o ladění šipek, o tom jak různé letky a koncovky ovlivňují hod šipkou. Neopominu ani údržbu šipkařské výbavy, jaké nástroje jsou k tomu dostupné a nakonec se podíváme, na co by jste si měli dát pozor při nákupu šipkařského náčiní.

Na obrázcích můžete vidět šipku rozloženou na jednotlivé součásti a šipku připravenou k použití.

Zde vidíte šipku rozloženou na části
Zde vidíte sestavenou šipku
Hrot Tělo Násadka Letka Koncovka
Mohou být pevné kovové, výměnné kovové nebo výměnné plastové. Základní součást šipky. Fixuje letky a určuje vzdálenost letky od těžiště. Stabilizuje šipku za letu. Chrání letky proti roztřepení. Materiál kov nebo guma.

Hroty

Plastové hroty nevyžadují žádnou údržbu. Pokud dojde k ohnutí nebo zlomení hrotu, prostě jej vyměníte a je to. Tyto hroty jsou určeny pro hru na elektronických terčích.

Pokud používáte klasické "steelové" šipky, nemáte možnost hroty vyměňovat. Šipky mají obvykle pevné hroty, které lze vyměňovat jen za pomocí speciálního nářadí. Existují i šipky s výměnnými kovovými hroty. Takové hroty jsou schopny redukovat zásahy drátů ( prken ) a tím i nepovedené hody až o 80% i více.

Tyto výměnné systémy mohou být používány se speciálními šipkami i s levnějšími šipkami pro plastové hroty. Výměnné systémy jsou docela drahé a proto se pro hráče s plastovými hroty nevyplatí pokud chtějí jen na steelovém terči trénovat nebo si občas steely zahrát. Pro takové případy je nejlepší koupit levnější standardní výměnné kovové hroty určené přímo pro šipky na plastové hroty.

Těla

Tvary těl

Tělo je základní součástí šipky. Když mluvíme o nákupu nových šipek, myslíme tím hlavně navé tělo šipek. V současnosti je dostupný obrovský sortiment těl šipek, všemožných tvarů s širokým výběrem rýhování a kroužků na povrchu těla pro komfortnější a pevnější držení.

Není možné říct které tělo je pro vás to pravé. Čistě teoreticky, delší těla by měla být lepší, protože jsou tenčí a umožňují těsnější seskupení při strefení 140 nebo 180 bodů. Výběr tvaru je věc osobních preferencí. Vyberte si takový tvar, který je pro vás pohodlnější. To je daleko důležitější než nějaké akademické debaty o teoretických výhodách či nevýhodách těch či oněch tvarů.

Povrch těla

Povrch těla bývá obvykle opatřen rýhami nebo kroužky pro lepší a pevnější uchycení šipky při hodu. Opět platí, že při výběru dejte na svůj subjektivní pocit při uchopení šipky. Je však třeba upozornit na jednu věc, které by jste se měli vyvarovat, a to obarvenému povrchu. Kresby mohou vypadat opravdu dobře, ale obvykle činí šiku klouzavější. Vyjimkou mohou být snad jen šipky Unicorn "Gold", které jsou pokryty zlatým postřikem ( nevím co je to za materiál, ale zlato to není ) o kterém tvrdí, že zlepšuje uchopení šipky. Nemám s těmito šipkami žádné praktické zkušenosti, ale někteří šipkaři říkají že to funguje. No, zkuste a uvidíte.

Materiál těla

V dnešní době je standardním materiálem slitina nikl-wolfram.Wolfram je materiál s vysokou hustotou a proto mohou být i značně těžké šipky dostatečně tenké. Vynález wolframových šipek měl významný vliv na šipkový sport. S novými šipkami bylo možné dosáhnout mnohem lepšího seskupení na terči, než kdy předtím a průměrné výsledky profesionálních hráčů se dramaticky zlepšily. Nebudu přehánět když řeknu, že tento vynález je wolframovou revolucí v šipkách.

Před wolframovou revolucí byly šipky vyráběny především z mosazi. Mosazné šipky jsou doposud používány některými hráči, protože jsou mnohem levnější než wolframové. Jsou však dosti zastaralé a proto je nemohu doporučit. Protože je technicky velmi náročné vyrobit čistý wolfram, všechny "wolframové" šipky jsou vyráběny ze slitiny wolframu s niklem. Šipky jsou vyráběny ze slitin s poměrem 80-90% wolframu. Na šipkách je tato hodnota uváděna jako procentuální podíl wolframu. Čím více wolframu, tím je šipka tenčí a samozřejmě také dražší. Osobně se domnívám, že obsah wolframu 80% je pro běžné použití dostatečné. Pamatujte si: jediný užitek z vyššího obsahu wolframu je, že šipka může být tenčí při stejné hmotnosti. Vyšší procento wolframu neznamená lepší kvalitu šipky nebo lepší mechanické zpracování při výrobě. V posledních letech narůstá počet lidí alergických na nikl. Proto má v dnešní době mnoho lidí problémy s nikl-wolframovýma šipkama. Na trhu jsou dostupné šipky z jiných slitin wolframu, například wolfram-stříbro nebo wolfram-měď. Jsou však bohužel velmi vzácně k vidění. Největší výrobci šipkového vybavení je bohužel ve svých programech nemají. Pokud jste alergičtí na nikl, nevěšte hlavu a pokuste se sehnat šipky z jiné slitiny wolframu.

Váha těla

Váha šipky je nekonečný příběh. Mnoho lidí zajímá jakou váhu šipek by měli používat, která váha je nejpoužívanější, jaká je průměrná váha a pod. Neexistuje správná odpověď na žádnou z těchto otázek. Možná na otázku, jaká je průměrná váha, existuje korektní odpověď, ale taková informace zase postrádá smysl.

Příklad, dva světoví šampióni: Dennis Pristley hází 14 gramovými šipkami, Raymond van Barneveld hází šipkami 26 gramovými

Pokud se ptáte po průměru je to 20 gramů, ale jaký to má smysl když je váha tak odlišná ? 

Pro začínající hráče steelových šipek doporučuji váhu někde mezi 22 a 25 gramy které patří spíše mezi ty těžší. Protože potřebujete vybudovat nejprve základní dovednost v hodu za účelem dosažení určité základní úrovně hry s těžšíma šipkama. Pravděpodobně by jste měli dosáhnou této úrovně rychleji s lehčíma šipkama, ale lehčí šipky vás nijak nepřinutí vybudovat si patřičnou techniku která vám umožní pozdější vylepšení. Těžší šipky také eliminují drobné technické nedostatky hodu ( jinými slovy chyby ) lépe než šipky lehké. Lehčí šipka mnohem citlivěji reaguje na to co děláte při hodu, drobné odchylky a technické nedostatky zvýrazní. Když máje již nějakou zkušenost se šipkama a patřičnou techniku, zjistíte možná, že potřebujete šipky které budou lépe reagovat na vaše podněty. Pak je čas přejít na lehčí šipky. Hráči šipek s plastovými hroty nemají takovou volnost ve výběru váhy jejich šipek. Jsou limitování vlastnostmi hracích automatů. Jejich výrobci a provozovatelé obvykle udávají maximální váhu šipek 20 gramů. Pokud začínáte hrát šipky na automatu, začněte tedy s maximální povolenou váhou.

Kompatibilita, standardy

Kompatibilita znamená, že můžete kombinovat násadky a těla různých výrobců.

Kovové hroty a plastové hroty.

Klasické steelové šipky mají solidní kovové hroty. To znamená že nemohou být používány na automatech pro plastové hroty. Mají také hrot připevněný v těle šipky napevno na jednom konci a na druhém mají závit pro připevnění násadky. Těla šipek pro plastové hroty mají závit na obou koncích, jeden je určen pro plastový hrot a druhý pro násadku. Tato těla se dají výměnou hrotu použít i pro hru na steelovém terči. Ačkoli, existují i těla šipek pro kovové hroty, které maji dva závity. Ty jsou určeny pro použití výměnných hrotů. Takové hroty redukují množství chybných hodů. Takové šipky se dají také použít pro terče s plastovými hroty protože umožňují jejich výměnu. Nelze ovšem tyto obměny hrotů a těl provádět bezezbytku u všech typů. Některé výměnné systémy totiž používají hlubší závity než je obvyklé. Například Unicorn Hammer Head system můžete použít s obvyklými "softovými" šipkami, zatímco system Power Point od Harrows nikoliv.

Závity

Závity u obvyklých wolframových šipek jsou označovány "2BA" podle britské normy. Starší mosazné šipky mívají často 1/4 palcový závit. Tyto dva závity nejsou kompatibilní. 1/4 palcový závit je tak starý jako mosazné šipky sami. Není proto důvod mít obavy, když kupujete wolframové šipky. Standardní násadky a hroty jsou vybaveny "2BA" závitem, takže problém s kompatibilitou by neměl nastat. Ale je tady pár chytáků. Někteří výrobci opatřují těla šipek alternativními spojovacími technologiemi. GT série Bottlesen Hammer Heads je dobrý příklad. Násadka těchto šipek není připojena klasickým závitem, je připojena jakousi gumovou trubičkou skrze tenkou dírku. Tento systém je unikátní, ani lepší ani horší než závit, musíte ale uvážit, že budete nuceni kupovat násadky jen pro tento systém určené, tedy od jediného výrobce. Další výrobce co mě napadá je Unicorn. Používají sice závity "2BA", ale vnější rozměry násadek jsou lehce větší než u jiných výrobců. Takže unicorn násadky netvoří hladký předěl mezi násadkou a tělem šipky od jiného výrobce. Násadka lehce vyčnívá přes ostatní těla šipek. Samozřejmě ostatní násadky jsou tenčí než těla Unicorn ! Podtrženo, sečteno. Když kupujete nové tělo, vezměte sebou staré části šipek které chcete nadále používat. Pokud kupujete svou první sadu šipek, zkuste použít standardní levné doplňky na vybrané tělo, nejen ty které jsou součástí balení šipek, ale také ty co se dají koupit samostatně v obchodě.

Násadky

Stejně jako letky a těla, existují i násadky mnoha tvarů, délek, materiálů a barev.

Výběr několika nylonových násadek. Tyto násadky patří mezi nejlevnější. Jejich výměna při poškození není tedy příliš nákladná. Velkým problémem je ale sklon k přelomení v závitu. To může být problém, při výměně  takové zalomené násadky např. během zápasu. Existují na to speciální nástroje ( také se o nich zmíním v tomto článku ) ale standardní metoda je nahřát konec šroubováku a tím vytvořit drážku ve zbytku zalomené nylonové násadky. Po zchladnutí šroubováku a zbytku nylonu, je možné zalomený konec normálně vyšroubovat.

Hliníkové násadky. Tyto násadky jsou dražší než nylonové, zato déle vydrží. Nesetkáte se také s problémem zalomení násadky v závitu. Hliníkové násadky mají zase sklon k ohýbání při pádu na zem a je velmi složité je narovnat do původní podoby. Hliníkové násadky jsou také těžší než nylonové, což může dělat potíže při ladění šipek.

Titanové násadky, jsou posledním výstřelkem moderní technologie výroby šipkového vybavení. Mají všechny výhody hliníkových násadek, ale tak snadno se neohýbají. Bohužel patří mezi nejdražší násadky vůbec.

Násadkové kroužky

Jsou to malé kroužky užívané k fixaci letky v násadce. Nedoporučuji však jejich použití, protože příliš silně udržují letku v násadce. Jakmile dosáhnete lepší úrovně hry, budete schopni umisťovat šipky na terči blíže k sobě. Takové situace jsou velmi důležité pro hru např. pro skóre 180 musíte seřadit šipky na terči velmi blízko sebe. Jestliže máte letky příliš silně připevněny k násadce, budete mít potíže s řazením šipek blízko vedle  sebe. Odklon šipky nastane ve chvíli kdy další šipka přilétá velmi těsně k šipce již zapíchnuté do terče. Přilétající šipka nemá dost prostoru a je odkloněna zapíchnutou šipkou. Když máte příliš silně připevněné letky, odklon šipky od původního cíle je mnohem pravděpodobnější. Když má letka možnost při střetu s letkou šipky zapíchnuté vyklouznout ze sevření násadkou, vliv zapíchnuté šipky na odklon šipky právě přilétající se minimalizuje.

Jak se vyhnout odklonu další šipky

První šipka umístněná krásně ve středu triplu, skvělé !

Sakra, první šipka šla skvěle do T20, ale druhá, přestože měla krásně namířeno na druhej T20, byla první šipkou odkloněna do 5. Kurňa.

a ted se podívejme co se stane, když není letka příliš silně fixována v násadce. Letka opustí násadku a šipka má volnou cestu zasáhnout podruhé T20.

Adhese normální nylonové násadky je dostatečná pro udržení letky v násadce za letu vzduchem. Jakmile ale letka narazí na letku předešlé šipky, má možnost násadku lehce opustit a zabránit tak odklonu šiky od cíle. To by nikdy nebylo možné s upevňovacím kroužkem.

Letky

Letky jsou důležité ke stabilizaci šipky za letu. Jodu dostupné v obrovském množství tvarů, barev a rozměrů. Opět neexistuje správný nebo nejlepší tvar. Výběr závisí na vašem hodu a nejlepší je metoda pokus omyl. Podíváme se na tento proces blíže v sekci ladění níže. 

Nejdůležitější zásady při manipulaci s letkami:

  1. Používejte stejný tvar letek pro všechny tři šipky.
  2. Vždy rozložte letky.

Tahle letka je rozpláclá. To je velmi špatné. Když vložíte novou letku do násadky, je velmi pravděpodobné, že získáte takovýhle výsledek. Musíte letku trochu natvarovat aby plnila správně svou funkci.

Tato letka je rozložená správně. Takhle to má vypadat ! Tvar letky na obrázcích nahoře je tzv. "standardní". Další tvary se nazývají "hruška", "drak", "elektro" a mnoho a mnoho dalších. Pro začátek by jste měli používat standardní tvar.

Protektory jsou velmi užitečné. Jejich původní účel je zvýšit trvanlivost letek. Kdykoli o sebe šipky udeří, mohou být letky poškozeny. Další funkcí je, že drží letku ve správném tvaru, což je důležité ( jak bylo popsáno výše ). Negativním jevem protektorů je náchylnost ke ztrátě. Jsou příliš malé a nalezení zejména na kobercích je téměř nemožné. Přesto, používejte protektory, utratíte za sezónu sice o něco více peněz, ale přínos koncovek je v konečném důsledku vetší, než jejich cena.

Rozměry hracího místa

Zde na obrázku můžete vidět zakreslené rozměry pro správné zavěšení terče na hrací místo. Na druhém obrázku je pak zakresleno, jaké rozměry má splňovat hrací místo kolem terče.

Nákup šipek

Tady je seznam věcí na které by jste si měli při koupi šipek dát pozor.

  1. Supermarket nebo IKEA nejsou vhodná místa k nákupu šipek ! Některé z těchto zařízení šipky nabízejí, často v kombinaci s terči. V 99% případů jsou to nepoužitelné krámy. Pokud se jedná o plastové terče, bývají nevalné kvality s mizivou nadějí na získání náhradních dílů. Jestliže prodávají steelové vybavení, jedná se většinou o papírové terče které vydrží jen par šipek. Šipky jsou pak z té nejlevnější kategorie. Ovšem v tomto případě nemyslím nejlevnější jako nízká cena, ale jako bezcenné ! Najděte si obchod, který se specializuje na šipky. Jestliže nenajdete specializovaný obchod se šipkama, poohlédněte se po obchodě s rybářskými či loveckými potřebami nebo obchod s kulečníky a pod. Ideální je obchod, kde mají terč na odzkoušení nakupovaných šipek. Někdy je možné zakoupit šipky přímo v restauraci kde se šipky hrají.
  2. Věnujte dostatek času na odzkoušení různých druhů šipek. Měli by jste strávit nejméně hodinu zkoušením různých tvarů a vah šipek.Pokud vám obchod neumožní takové zkoušení, pak to není dobrý obchod.
  3. Když zkoušíte šipky, nekoukejte na to co s nimi strefujete.Jenom sledujte ja šipku cítíte. To je velice důležité, protože když zkoušíte šipky, je pravděpodobné, že se daleko více soustřeďujete na hod než je to obvyklé. To se projeví lepšími zásahy, ale neznamená to, že šipky jsou dobré !
  4. Když zkoušíte různé šipky, nejprve odzkoušejte několik šipek a proveďte první výběr. Například odzkoušejte nové sady, které vypadají nadějně. Nezapomeňte odzkoušet také šipky které se vám na první phled nezdají, nebo mají odlišný tvar, než který obvykle používáte. Předsudky nejsou dobrým rádcem při nákupu šipek, může se stát, že shledáte perfektní sadu, od které bz jste to nikdy nečekali. Když máte vybrány tak čtyři sady, měli by jste je začít podrobně zkoumat a dvě z nich prohlásit za nevyhovující. Nakonec vám zbudou dvě sady na výběr. Celkem často se stane, že to budou dvě stejné sady s rozdílnou hmotností.
  5. Jestliže se nemůžete rozhodnout kterou ze dvou sad koupit, nekupujte žádnou, nikdy ne obě ! Jestliže vám je trapné odejít po dvouhodinovém opruzování v obchodě s prázdnou, kupte alespoň par hrotů, letek a násadek, protože ty budete v budoucnu tak jako tak potřebovat.Nejsem z těch lidí, co si v kamenném obchodě vybírají a zkouší zboží a pak si to koupí přes internet, protože je to tam o pět procent levnější. Myslím si že to není fér. Jenom to vede k likvidaci obchůdku na rohu a pak těžko seženete náhradní koncovky, když potřebujete rychle koupit na zítřejší důležitý zápas nové.
  6. Když zkoušíte šipky, přineste si ssebou letky a násadky které obvykle používáte. Pokud je to vaše první sada, použijte střední násadky a standardní letky.
  7. Nikdy nekupujte šipky proto, že pěkně vypadají. Nikdy nekupujte šipky, které jste si předem nevyzkoušeli. Tento bod je nejsilnějším argumentem proti nákupu přes internet. Jasně, pokud chcete konkrétní sadu, kterou má váš kamarád a vy jste s ní včera naháyeli spoustu 180-tek, pak je nákup po internetu v pořádku. Ale zvažte bod 2
  8. Jakmile jste si vybrali některou sadu ke koupi, prozkoumejte kompatibilitu závitů !
  9. Zkontrolujte, jestli těla vaší sady mají stejnou váhu. Dobrý obchod bz měl být vybaven váhou. Šipky by se neměly lišit o více než dvě desetiny gramu. To znamená, že set se šipkama 22,1 g. 22,2 g. a 22,3 g je akceptovatelná jako sada 22 gramových šipek. Zatímco sada 21,8 g., 22,0 g. a 22,2 g. už nikoliv. Měli bz jste si toto překontrolovat u všech sad, které budete kupovat. Nezáleží přitom na ceně sady. Někteří výrobci dávají garanci pro sady, ale to neznamená, že se váha nemůže lišit. Garance vám zaručuje obvykle jen výměnu pokud přijdete na váhový rozdíl.
  10. Peníze by neměly být rozhodujícím kritériem. Kupte si tu sadu která vám nejlépe vyhovuje a ne tu nejdražší. Vysoká cena nutně neznamená vysokou kvalitu ( vyjímkou jsou jen výměnné kovové hroty ). Pokud se vám líbí a vyhovuje sada za 200 kč. kupte ji, pokud vám lépe sedí sada za 2000 kč. , kupte si tu, když vám to pěněženka ( a manželka - pozn. překladatele ) dovolí.
  11. Jestliže vybíráte svůj první terč, kupte si terč sisalový. Na výrobci příliš nezáleží, klíčové je aby byl sislový. Takový terč vám vydrží dlouho. Je na vás jestli si jej koupíte s pěknou herní skřínkou nebo jen pověsíte na dveře do kuchyně ale royhodně bz jste si měli pořídit desku pro psaní křídou. Pokud kupujete sisalový terč, můžete si jej objednat klidně přes internet. Rozhodně si nekupujte papírové terče, především prodávané v supermarketech. Takový terč vám nevydrží ani týden.

 

Ladění šipek

Ladění šipek znamená vlastně nastavení šipek, hodící se k vašemu stylu hodu. Pokud hovořím o nastavení, mám na mysli letky a násadky. Letky a násadky jsou zodpovědné za aerodynamické vlastnosti vašich šipek. Musí zohledňovat požadavky fyzikálních vlastností šipky ( bližší informace naleznete v článku o technice hodu ). Hlavním parametrem k vyhledání správné kombinace letka/násadka, je úhel, ve kterém šipka dopadá na terč. Bohužel, tento parametr se dá zjistit pouze na terči pro kovové hroty ( sisal ), proto pokud hrajete pouze šipky s plastovými hroty, musíte pro ladění šipek přesedlat na sisalový terč.

Správný úhel dopadu šipky na terč je mezi deseti až šedesáti stupni, jak je naznačeno na obrázku. Více sevřený úhel je lepší. Například, když každá ze tří šipek dopadne na terč v jiném úhlu, je něco v nepořádku. S největší pravděpodobností se šipka značně kýve nebo chvěje což lze odstranit pouze seriózním praktickým cvičením. Nicméně, použitím větších letek může také pomoci ke stabilizaci letu šipky. V podstatě, větší letky ( typ "standard" a větší ) zajistí větší úhel dopadu zatímco menší letky ( typ "hruška" a menší ) zajistí úhel menší. Vždy, když porovnáváte tvary letek, používejte stejné násadky pro různé porovnávané tvary. Materiál a délka násadky mají silný vliv na kombinaci násadka/letka a tudíž i na výsledek celého ladícího procesu. Taky dbejte na to, že váha násadek a dokonce i váha letek, mají vliv na úhel dopadu šipky. Čím těžší násadky a letky, tím menší úhel dopadu. To je důležité zejména když se rozhodujete pro použití nylonových nebo hliníkových či titanových násadek. Taky pozor na upevňovací kroužky pro nylonové násadky.

Ladění šipek vyžaduje dost práce a pozornosti. Obvykle to vyžaduje několik dní, aby jste zachytili výkyvy ve vašem hodu během několika dní. Nejlépe je začínat se středně dlouhými nylonovými násadkami a "standardními" letkami. Pak pokračujte v ladění podle toho v jakém úhlu dopadají šipky na terč.

Roztočit či neroztočit šipku při hodu ?

Nemyslím si, že roztočení šipky je něco špatného. Ale je to další potenciální zdroj chyb, protože je to další pohyb navíc. Na druhou stranu, rotace přidává na stabilitě. Z mého pohledu se tyto dvě věci navzájem vylučují a tak nemá smysl se tím zabývat. Rotace nemá co dělat s laděním šipek. Je to věc hodu a ne letky nebo násadky.

Údržba a transport šipek

Údržba

Šipky nevyžadují příliš velkou údržbu. Všechny díly podléhající opotřebení mohou být bez problémů vyměněny. Plastové hroty se často ohýbají. Lepší než pokusy o narovnání je plastové hroty častěji měnit. Kovové hroty se tak často neohýbají ale zase se často otupí. Proto je musíte brousit. Dá se koupit speciální vybavení na ostření hrotů, ale nejlepší je smirkový papír, resp. plátno.

Položte brusné plátno na konec stolní desky a posunujte za stálého otáčení hrotem po plátně. Šipku udržujte stále v pravém úhlu k plátně jak je naznačeno na obrázku. Když koupíte nové hroty, měli by jste nejprve párkrát smýknout každým o brusné plátno, než je začnete používat. Tupý hrot způsobuje odražení od drátů mezi segmenty a tím chybné hody.

  1. Velmi užitečný kombinovaný nástroj na utahování hrotů a násadek.
  2. Jeden z mnoha nástrojů na ostření kovových hrotů. Není špatný ale brusné plátno je lepší.
  3. Chytrý nástroj na vyndavání zalomených nylonových násadek v závitu těla. Užitečné zejména během zápasu.

Přeprava

Šipky můžete pochopitelně přepravovat v kapse u kalhot, ale není to příliš šťastné řešení, speciálně pro letky. Pokud si vzpomenete na odstavec o letkách, museli by jste pokaždé znovu letky vyrovnávat do správného tvaru. Opravdu by jste měli investovat do nějakého šipkového kufříku nebo alespoň většího pouzdra. Nejlepší jsou taková, kde mohou být letky ve správném tvaru nedeformované víčkem pouzdra.

Toto jsou velmi pohodlné příruční pouzdra, která udržují letky v jejich původním tvaru a umožňují rychlý přístup k šipkám. Není to nejlevnější řešení, ale velmi praktické. Osobně doporučuji.

Tak toto je něco. Luxusní kufřík na šipky a nářadí. Samo o dost dražší.

Ne zrovna nejlepší řešení, protože letky musíte skládat a opět tvarovat do správné pozice na násadkách.

Ta nejlevnější schránka na šipky. Často prodávaná společně se sadou šipek. Opět musíte skládat a rozkládat letky, nepraktické !

2 komentáře u „Šipkařské vybavení“

  1. Dobrý den pane, jsem začátečník a maximálně jsme hráli na automatů v hospodě. Teď do hospody nechodím ale šipky mě neopustily! Potřeboval bych vědět jaké jsou opravdové výšky a vzdálenosti od terče? Děkuji za odpověď s pozdravem Tomáš Hampel

    Odpovědět
    • Dobrý den,

      díky za dotaz. Do tohoto článku jsem doplnil odstavec o rozměrech hracího místa, včetně nákresů.

      Michal

      Odpovědět

Napsat komentář