Úrovně hráčů podle knihy „The Dart Book“

Potom co zjistíte, jak jsou šipky rozprostřeny kolem mířeného bodu, musíte se rozhodnout jaké typy hráčů chcete vzít v úvahu pro svůj výpočet. Já jsem se rozhodl rozdělit hráče do čtyř kategorií. Pro jednodušší pochopení, o jakých úrovních hovořím, pojmenoval jsem je takto: profesionál, expert, průměrný hráč a začátečník.

Protože rozptyl šipek by měl být přesný pro přesný výpočet procent v jednotlivých úrovních, musí být něco, co rozptyl zpřesní. Já jsem vybral pravděpodobnost strefení trojnásobku dvacítky. Profesionálova pravděpodobnost strefení T20 je vždy 46.42%. Expert může strefit trojnásobek s pravděpodobností 21.54%. U průměrného hráče je pravděpodobnost 10.00% a u začátečníka je to jen 4.64%.

Tato čísla jsem nevybral náhodně. Pravděpodobnost strefení trojnásobku na třetí u profesionála dává přesně 10%. Můžeme tedy říct, že profesionál skóruje 180 každý desátý pokus. Jak už asi tušíte, expert může skórovat 180 každý stý pokus, průměrný hráč skóruje 180 každý tisící pokus. Nutno poznamenat, že pravděpodobnost skórování 180 bodů je pouze teoretická (46.4%^3 = 10%). Po dvou šipkách totiž zbývá ve strefeném trojnásobku mnohem méně místa pro šipku třetí. Proto musíme často měnit cíl na terči. Tedy ta „pravá“ pravděpodobnost skórování maxima bodů může být každý dvacátý pokus nebo menší pro úroveň profesionál.

Potom je tu ještě psychický tlak, který může být značný. Jestliže jste ještě nikdy neskóroval 180 bodů, vaše ruka se může více třást. Pokud hrajete šipky již mnoho let a ještě se vám skóre 180 nepodařilo dosáhnout, je to asi veliký problém. To ale neznamená, že se musíte hned řadit do kategorie začátečník. Ve skutečnosti, když zkoušíte otestovat úroveň vaší hry, není důvod začít si říkat expert nebo průměrný hráč. Jak bylo uvedeno dříve, názvy jsou zvoleny jen proto, že je jednodušší pochopit, o jakých kategoriích rozptylu hovořím. Nicméně, takový test vám může pomoci zjistit, o jakou úroveň by jste se měli zajímat.

Na druhé straně začátečník po první šipce, může získat dobrý záměrný bod pro strefení další šipkou a pravděpodobnost strefení cíle zbývajícími šipkami je tak mnohem vyšší. Proto je velmi těžké určit přesně míru strefení 180.

Bylo by správnější říct, že expert může zasáhnout tři odlišné trojnásobky, například T20, T15 a T16 každý stý pokus. Protože teoretická pravděpodobnost je přibližně správná, je ale jednodušší říkat, že expert může skórovat 180 každý stý pokus.

Napsat komentář